Torsdag stod den på Nordbornholm. Hammershus, sandvig-Allinge, etape Bornholm. Men vi startede med Hammershus.
En rød havrerod med skilt og forklaring. Ikke lige det vi plejer at se 🙂
Victor var ikke så vild med alle de mennesker der var deroppe, så han ville hjem. Mads foreslog at de i stedet for gik rundt om Hammerknuden. Efter en del snak frem og tilbage mellem de bekymrede forældre, fik de lov. Bekymringerne gik på distancen og det meget lidt flade terræn. Men de var begge helt indstillede på det. Så der kom et par sodavand og ekstra vand i rygsækken og lidt penge til absolut nød, og så gik de.
7,5 km i absolut kuperet terræn og to timer senere var de to seje brødre klar til frokost på havnen i Allinge
Vi andre gik ca 3 km gennem en skov til Allinge, hvilket også var ret sejt taget i betragtning at Albert og Luna har hostet om kap de sidste par dage.
To cool forældre – hvis man ikke spørger børnene 😀
Efter lidt afslapning i vandkanten
gik turen igen til Hammeren. Denne gang for at se en etape af etape Bornholm, som er en marathon fordelt på fem dage rundt på Bornholm.
På vej væk derfra gik vi rundt om Opalsøen
for til sidst at få noget nem aftensmad i Allinge
Det blev temmelig sen ankomst til Gudhjem, så alle mand var trætte og havde mange mange kilometer i benene. Alberts allergi havde det ikke specielt godt, så han havde både fået ekstra øjendråber og astmaspray i løbet af dagen. Men igen så vi, hvor fantastisk en storebror Mads er 🙂 Albert kom op på ryggen og blev båret en stor del af vejen hjem ❤
Lyder virkelig som en dejlig ferie! Og glæden ved store børn! Mit “moder”hjerte bliver helt blødt, når du skriver om Mads😘
LikeLike
Tak Mette 🙂 Der er virkelig også sket meget positivt mellem vores børn de sidste måneder. Især er Mads ved at blive en ung mand, der vil gøre meget for sine små søskende ❤
LikeLike
Det oplever vi også ift vores børn!
LikeLike
Han er altid hjælpsom og tager sig godt af drengene!
LikeLike