Endelig blev vejret varmt. Varmt nok til en udendørs gymnastikopvisning.
Ret skal være ret…det har været godt vejr det meste af tiden i noget tid, men der har jo været et hav af småferier og forlængede weekends, så vi har skubbet det til nu, så alle var hjemme.
For at have flest mulige publikum blev det holdt på Grønningen, lige uden for købmanden, kl 13, så turisterne ikke var sejlet afsted endnu.
Vi startede om formiddagen med at øve serien igennem med de store en sidste. Der var lavet ændringer i sidste øjeblik, så det skulle alle lige have helt styr på.
Bagefter skulle Grønningen gåes igennem for grene og affald, så airtracken ikke blev ødelagt, hvorefter vores redskaber kunne blive flyttet. Og det er ikke det nemmeste. Især ikke når airtracken vejer 140 kg og skal ned ad en trappe
Kort før kl 13 var gymnasterne, trænerne og publikum klar.
Og selvom det kun var to små hold, der skulle på gulvet, så var der en stemning som jeg har oplevet til mange andre opvisninger. Man er KLAR.
Jeg bød velkommen og introducerede begge hold
Og så gik de små igang med deres safaritur til Afrika
Bagefter viste de, hvad de har lært på airtracken
Og så blev det de stores tur. De startede med en serie, som sad lige i skabet. De havde så meget styr på den
Og så skulle de også vise deres kunnen på airtracken
Til sidst var der is til alle børn 🙂
Det har været en fornøjelse at have øens børn om tirsdagen siden efteråret. Som altid er det enormt givende at opleve børnene udvikle sig og stråle når noget lykkes efter flere forsøg. Når vi grinende vælter, fordi det ikke helt gik efter planen. Eller når en af de små kommer og spørger om det er i dag der er gymnastik.
Tak for lån af børn 🙂